Blog dr Stanisława Gasika. Dyskusja o polskich projektach, ich znaczeniu, sposobie realizacji
sobota Luty 24th 2018

Czy Plan Morawieckiego będzie zrealizowany?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule tego wpisu można znaleźć, porównując dwa wywiady (podkreślenia w tekście są moje).

Salon Polityczny Trójki, 19 lutego 2016, 8:13, wywiad Beaty Michniewicz z Mateuszem Morawieckim

Pytanie: Od czego przede wszystkim zależy powodzenie Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju?

Mateusz Morawiecki: Na pewno dużo zależy od dobrej współpracy pomiędzy różnymi instytucjami, ponieważ Polska jest bardzo mocno podzielona na resorty. Jak to się mówi Polska resortowa. I w tym kontekście współpraca ministrów będzie bardzo ważna. Współpraca pomiędzy różnymi instytucjami rozwoju takimi jak PARP czy Polskie Inwestycje Rozwojowe dzisiaj. Później Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych czy Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego to są główne instytucje, które powinny też ze sobą ściśle współpracować. My proponujemy ich również jakąś integrację na pewnym poziomie.

Pytanie: Czyli będą ramy, w których one będą współpracować? A nie tylko, będzie to zależało od ich ochoty i woli?

Mateusz Morawiecki: Tak jest, oczywiście, że tak.

Rzeczpospolita, 16 grudnia 2016, wywiad Zuzanny Dąbrowskiej i Michała Szułdrzyńskiego z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński: […] Proces zdobywania przez wicepremiera Morawieckiego uprawnień trochę się przedłużył. […]

Pytanie: Dlaczego ten okres się przedłużał?

Jarosław Kaczyński: To zwykle trwa, to kwestia interesów. Polska jest resortowa i nic się na to nie da na razie poradzić.

Komentarz

Minister Morawiecki stara się „naprawić” Polskę. Wskazuje, co jest najważniejsze w jego pracach. Następnie jest informowany przez prezesa rządzącej partii, że ten najważniejszy czynnik nie będzie osiągnięty. W wyniku doświadczeń w obszarze zwalczania struktur resortowych w innych krajach ustalono (i opisano, i wie o tym premier Morawiecki), że decydujący wpływ na współpracę pracowników sektorów ma przykład idący z góry, czyli współpraca szefów tych ministerstw. Czyli stwierdzenie, że nic się nie da na to poradzić, oznacza, że nie współpracują lub źle współpracują ze sobą członkowie rządu, czyli rząd został źle zbudowany. A kto budował ten rząd w Polsce? Prezes PiS.

Co w tej sytuacji powinien zrobić minister Morawiecki? I dlaczego tego nie zrobił? Czy w jego planie nastąpią zasadnicze zmiany? Czy uzyskał od p. Kaczyńskiego wyjaśnienia w tej sprawie? Po takich sprzecznościach na najwyższym poziomie i, jeszcze bardziej, po braku reakcji na nie ze strony głównego wykonawcy - perspektywy dla realizacji planu Morawieckiego są raczej pesymistyczne.

Komentuj