Blog dr Stanisława Gasika. Dyskusja o polskich projektach, ich znaczeniu, sposobie realizacji
sobota Luty 24th 2018

Spotkanie ws. Planu Morawieckiego

Wczoraj w Ministerstwie Rozwoju odbyło się spotkanie ws. Planu Morawieckiego. Wziąłem udział w części dotyczącej „Instytucji prorozwojowych i strategicznego zarządzania rozwojem”. Po wystąpieniach panelistów zadałem jedno poczwórne pytanie (odpowiedzi przytaczam z pamięci):

  • Dlaczego zarządzanie projektami było w prezentacji premiera Morawieckiego, potem zostało usunięte z wersji czerwcowej, a teraz zostało przywrócone „drobnym drukiem” w sekcji dotyczącej efektywności wykorzystania środków UE?

W odpowiedzi było powołanie się do istnienia projektów w planie. Czyli o zarządzaniu portfelem, a nie o zarządzaniu projektami. W planie rzeczywiście wymienione są projekty, ale niektóre z nich są programami. To zupełnie inaczej, niż się utarło wśród specjalistów od kilkudziesięciu lat. Świadectwo niekompetencji, żeby nie powiedzieć, ignorancji, ze strony ekipy przygotowującej plan.

  • Dlaczego w planie mówi się o zarządzaniu zamówieniami, a nie o całym procesie zakupów?

Na to pytanie nie było odpowiedzi.

  • Dlaczego w dokumencie mówi się wiele o innowacjach, ale nic się nie mówi o innowacjach w administracji publicznej? W planie Innowacyjna Ameryka prezydenta Obamy innowacyjna administracja jest integralną częścią innowacyjnej Ameryki.

Odpowiedź: Pojęcie innowacyjności jet „wyświechtane” i trudno jest tym zarządzać.

  • Dlaczego zarządzanie strategiczne jest niestrukturalne, 9 strategii nie odpowiada ponad 20 ministerstwom, w związku z czym odpowiedzialność za strategie jest rozmyta? Dlaczego nie wymaga się posiadania strategii od innych instytucji rządowych, tak jak to jest np. w Stanach Zjednoczonych na mocy podstawowej ustawy, regulującej pracę administracji, czyli GPRA? Takie podejście uniemożliwia przekazywanie celów strategicznych do realizacji w dół.

Odpowiedź: Nie chcemy rozpraszać celów strategicznych.

Komentuj